Svátek má: Petr

Zprávy

Velikost textu:

Německý ministr zahraničí: Trumpovy piruety nechápu!

Německý ministr zahraničí: Trumpovy piruety nechápu!

Nikdy jsem si nepředstavoval, že americký prezident označí Evropu jako amerického nepřítele, uvedl v rozhovoru pro MAZ  německý ministr zahraničí Heiko Maas.

Heiko Maas, německý ministr zahraničí
21. července 2018 - 11:04

„Trumpovy útoky na Evropskou unii, bohužel, stále visí ve vzduchu. Trumpova evropská cesta hodně ukázala jeho názory na Evropu to je velkou výzvou pro diplomacii,“ upozornil německý ministr zahraničí.

Trump a zpravodajskéslužby

„Vyjádření Trumpa v Helsinkách je pro mne velmi obtížné pochopit. Závěry západních zpravodajských agentur jsou pečlivě připravené a nesmírně důležité pro naši práci. Musíte vždycky kontrolovat všechno kriticky, to je pravda. Nicméně bychom měli vidět velmi jasný rozdíl mezi zprávami renomovaných zdrojů a nepravdivých tvrzení. Instrumentalizace falešné zprávy na politické scéně je velmi nebezpečná. Když se falešné zprávy stávají skutečností, tak to je jed pro naši demokracii,“ odpověděl Maas na otázku zda věří německým zpravodajským službám.


„Americké zpravodajské služby několik měsíců pracují na objasnění ruských zásahů do voleb v USA. Nechápu, proč americký prezident veřejně zpochybňuje zjištění svých služeb tímto způsobem. Ve skutečnosti by mělo být v jeho vlastním zájmu, aby se nalezla pravda,“ kritizoval Trumpovo vyjádření v Helsinkách německý ministr.

„Zdá se, že současné Trumpovy pokusy o zmírnění škod z Helsinek nejsou zvlášť přesvědčivé,“ dodává  Heiko Maas.

Americko-ruská dohoda INF

„Dohoda o kontrole raket středního a krátkého doletu (INF)  je jednou z nejdůležitějších smluv mezinárodní politiky. Nemůže nás nechat v klidu, když vidíme jak se tato smlouva mezi USA a Ruskem  hroutí,“ hodnotí současný stav ministr zahraničí.

Berlin musí udělat vše pro to, aby Smlouva  (INF) mezi Ruskou federací a Spojenými státy i nadále zůstala v platnosti. Jakýkoli jiný scénář by znamenal ohrožení míru. Doufal jsem, že na summitu v Helsinkách nalezne Vladimir Putin a Donald Trump konkrétní řešení tohoto důležitého problému," řekl Heikko Maas.

(rp,prvnizpravy.cz,maz,foto:arch.)